Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi Uzcosmos O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi hamda Ekologiya, atrof – muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi bilan hamkorlikda mamlakatimizdagi barcha yerdan foydalanuvchilarni maxsus murojaat orqali ogohlantiradi.
Har yili Respublika hududidagi boshoqli don ekinlaridan bo‘shagan yer maydonlarida, somon poyalari va ularning qoldiqlarini noqonuniy yoqib yuborish bilan bog‘liq minglab salbiy holatlar aniqlanmoqda. Bu esa minglab gektar serhosil maydonlarning unumdorligi pasayib, tuproq strukturasining buzilishi, yerlardagi foydali makro va mikroelementlarning yo‘q bo‘lib ketishi, ekin hududlarining ball boniteti keskin tushishi kabi ayanchli oqibatlarga olib kelmoqda.
Tasavvur qilib ko‘ring, 1 gektar yer maydonida boshoqli don poyasi yoqilganida, 500 gramm azot oksidi, 379 gramm ulgevodorod, 3 kg kul, 20 kg is gazi va uglerod oksidi gazi atmosferaga tarqaladi. Bu toza havoning ifloslanishi bilan birga inson organizmida sil va saraton kasalliklarini keltirib chiqarishi bilan xavflidir.
Hurmatli yerdan foydalanuvchilar!
Barchangizdan shu kabi noqonuniy holatlarga yo‘l qo‘ymaslikni so‘rab qolamiz va qat’iy talab qilamiz.
Mazkur huquqbuzarlik uchun O‘zbekiston Respublikasi ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 88-moddasi 3-qismi bilan bazaviy hisoblash miqdorining 10 barobarigacha jarimalar qo‘llanilishi hamda yong‘in sodir bo‘lgan g‘alla ekin maydonlarning har bir gektariga yetkazilgan zarar bo‘yicha amaldagi tartib asosida iqtisodiy choralar ko‘rilishi, bunda zarar miqdori katta bo‘lsa hattoki jinoiy javogarlikkacha olib borishi mumkin.
Qolaversa, bu kabi holatlar Yer kodeksining 40 va 79-moddasi, “Fermer xo‘jaligi to‘g‘risida”gi Qonunning 17-moddasida ko‘rsatib o‘tilganidek, fermer xo‘jaligiga ajratilgan yerlardan foydalanish va ularni muhofaza qilishda ekologik talablar va atrof-muhitni muhofaza qilish qoidalariga rioya qilish majburiyatlari bajarilmaganini ifodalaydi.
Shu o‘rinda qo‘shtirnoq ichidagi uddaburon fermer va tadbirkorlarga eslatib o‘tmoqchimiz. Respubilika miqyosida somon poyalari va ularning qoldiqlarini noqonuniy yoqish bilan bog‘liq holatlar bevosita Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi “O‘zbekkosmos” tomonidan sun’iy yo‘ldosh suratlari orqali kunlik monitoring qilib boriladi. Ma’lumotlar esa huquq tartibot organlariga o‘z vaqtida taqdim etiladi.
Ogoh bo‘ling, mamlakatimizning eng qimmatli resurslaridan bo‘lgan qishloq xo‘jaligi ekin yerlariga har qanday turdagi zarar yetkazishdan saqlaning. Barcha jarayonlar nazorat ostida.

Предупреждаем фермеров, незаконно поджигающих посевные площади!
Агентство космических исследований и технологий Uzcosmos совместно с Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан и Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата предупреждает всех землепользователей нашей страны, посредством специального обращения.
Ежегодно на территории Республики выявляются тысячи случаев незаконного сжигания соломы и сорняков на земельных участках, освобожденных от зерновых колосовых культур. Это приводит к таким плачевным последствиям, как снижение плодородия тысяч гектаров высокоурожайных земель, нарушение структуры почвы, утрата полезных макро- и микроэлементов в почве, резкое падение баллов бонитета посевных площадей.
Представьте, что при сжигании стеблей зерновых на 1 гектаре земли в атмосферу выбрасывается 500 граммов оксида азота, 379 граммов углеводорода, 3 кг золы, 20 кг угарного газа и оксида углерода. Это опасно, так как помимо загрязнения чистого воздуха, может вызывать туберкулез и рак в организме человека.
Уважаемые землепользователи!
Убедительно просим и настоятельно требуем от всех вас не допускать подобных незаконных действий.
За данное правонарушение предусмотрено наложение штрафа в размере до 10 базовых расчетных величин согласно части 3 статьи 88 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, а также применение экономических мер в соответствии с действующим порядком за ущерб, причиненный каждому гектару зерновых посевных площадей, пострадавших от пожара.
Более того, подобные случаи указывают на невыполнение обязательств по соблюдению экологических требований и правил охраны окружающей среды при использовании и охране земель, выделенных фермерским хозяйствам, как это предусмотрено статьями 40 и 79 Земельного кодекса, а также статьей 17 Закона "О фермерском хозяйстве."
В связи с этим, хотелось бы напомнить "предприимчивым" фермерам и предпринимателям о том, что случаи, связанные с незаконным сжиганием соломы и ее остатков в масштабах республики ежедневно отслеживаются Агентством космических исследований и технологий "Узбеккосмос" посредством спутниковых снимков. Полученные данные своевременно предоставляются в правоохранительные органы.
Будьте осторожны, воздерживайтесь от нанесения любого вида ущерба сельскохозяйственным угодьям, которые являются одним из самых ценных ресурсов нашей страны. Все процессы находятся под контролем.
Просим наших соотечественников, ставших свидетелями подобных негативных ситуаций, позвонить на горячую линию Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата по номеру 1207.