Ma’lumki, qishloq xo‘jaligi mamlakatning asosiy iqtisodiy tarmog’i hisoblanadi. U YaIMning qariyb 30 foizini egallaydi, jami aholining 30 foizdan ortig‘ini ish bilan ta’minlaydi, qashshoqlikni kamaytirishga hissa qo‘shadi. Bugungi kunga qadar qishloq xo‘jaligida 20 million gektardan ortiq yer, jumladan, 3,2 million gektar sug‘oriladigan ekin maydonlarida aholi ehtiyojlari uchun oziq-ovqat mahsulotlari, iqtisodiyot tarmoqlari uchun zarur xomashyo yetishtirilmoqda.
Mazkur sohaning barqarorligini ta’minlash, har qarich yerdan unumli foydalanishni zamonaviy axborot dasturlari hamda kosmik texnologiyalar yordamida nazorat qilish esa bu boradagi eng muhim vazifalardan biri hisoblanadi. Ayni shu maqsadda Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi Uzcosmos hamda Agrosanoat majmuasi ustidan nazorat qilish inspeksiyasi “Oʻzagroinspeksiya” o‘rtasida o‘zaro hamkorlik bitimi imzolandi.
Unga ko‘ra tomonlar qishloq xoʻjaligiga moʻljallangan yerlardan foydalanishning joriy holatini doimiy kuzatib borish, paxta, bugʻdoy va boshqa ekin turlarini sunʼiy intellekt imkoniyatlaridan foydalangan holda monitoring qilish hamda haqiqatdan ekilgan ekin maydonlarini aniqlash kabi qator yo‘nalishlarda birgalikda ishlashlari belgilandi.
Qayd etish lozim, Uzcosmos bir necha yillardan buyon Davlat kosmik monitoringi tizimi orqali qishloq xoʻjaligi tarmog’ida samaradorlikni oshirishga hissa qo‘shib kelmoqda. Xususan, hozirga qadar agentlik sun’iy yo‘ldoshlardan olingan suratlarni qayta ishlash natijasida Fargʼona, Аndijon, Namangan, Toshkent, Jizzax, Samarqand, Surxondaryo, Qashqadaryo viloyatlarida 967 ming gektar bugʼdoy hamda 597 ming gektar paxta unib chiqqan maydonlar aniqlangan.
Qolaversa, unumdor yerlaridan samarali foydalanishni nazorat qilish maqsadida yuqoridagi 8 ta viloyat kesimida 56 ming 521 gektar foydalanilmay yotgan ekin maydonlari mavjud ekanligi qayd etilgan. Ahamiyatlisi, monitoring davomida 8 ta viloyat kesimida jami 86 ming 107 gektar zaxira yerlaridan foydalanish bilan bogʼliq 27 ming 266 ta holat ham aniqlangan.
Uzcosmos va “Oʻzagroinspeksiya” o‘rtasida imzolangan hamkorlik memorandumi qishloq xo‘jaligi yerlarining holatini masofadan turib monitoring qilish, ularning unumdorligini baholash, ekin maydonlarini aniqlik bilan kuzatish, noqonuniy va o‘zboshimchalik bilan egallangan yer maydonlarini aniqlash va bu orqali qishloq xo‘jaligi sohasida resurslardan oqilona foydalanish, hosildorlikni oshirish, yerlarni nazorat qilish va boshqarishning shaffof mexanizmlarini yaratishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Uzcosmos и "Узагроинспекция" подписали соглашение о сотрудничестве!
Как известно, сельское хозяйство является основной отраслью экономики страны. Оно составляет около 30% ВВП, обеспечивает занятость более 30% всего населения и способствует сокращению бедности. На сегодняшний день на более чем 20 миллионах гектаров сельскохозяйственных земель, в том числе на 3,2 миллионах гектаров орошаемых посевных площадей, выращиваются продукты питания для нужд населения и необходимое сырье для отраслей экономики.
Обеспечение устойчивости данной сферы, контроль за эффективным использованием каждой пяди земли с помощью современных информационных программ и космических технологий является одной из важнейших задач в этом направлении. Именно с этой целью было подписано соглашение о взаимном сотрудничестве между Агентством космических исследований и технологий "Узкосмос" и Инспекцией по контролю за агропромышленным комплексом "Узагроинспекция."
Согласно договоренности, сторонам предстоит совместная работа по ряду направлений, включая постоянный мониторинг текущего состояния использования сельскохозяйственных земель, наблюдение за посевами хлопчатника, пшеницы и других культур с применением технологий искусственного интеллекта, а также выявление фактически засеянных посевных площадей.
Следует отметить, что на протяжении нескольких лет Uzcosmos вносит вклад в повышение эффективности сельскохозяйственной отрасли посредством Государственной системы космического мониторинга. В частности, на данный момент в результате обработки агентством спутниковых снимков в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Ташкентской, Джизакской, Самаркандской, Сурхандарьинской и Кашкадарьинской областях выявлено 967 тысяч гектаров всходов пшеницы и 597 тысяч гектаров всходов хлопчатника.
Кроме того, в целях контроля за эффективным использованием плодородных земель отмечено, что в 8 вышеупомянутых областях имеется 56 521 гектар неиспользуемых посевных площадей. Примечательно, что в ходе мониторинга в разрезе 8 областей выявлено 27 266 случаев, связанных с использованием 86 107 гектаров резервных земель.
Меморандум о сотрудничестве, подписанный между Uzcosmos и "Узагроинспекцией," имеет важное значение для дистанционного мониторинга состояния сельскохозяйственных земель, оценки их плодородия, точного наблюдения за посевными площадями, выявления незаконно и самовольно занятых земельных участков. Это, в свою очередь, способствует рациональному использованию ресурсов в сельскохозяйственной сфере, повышению урожайности, а также созданию прозрачных механизмов контроля и управления земельными ресурсами.