Bugun Ozarbayjonning Boku shahrida “Space Technology Conference - 2025” xalqaro anjumani o‘z ishini boshladi. 24 – 25 aprel kunlariga belgilangan mazkur nufuzli tadbirda Yaqin Sharq, Yevropa, Osiyo, Shimoliy va Janubiy Amerika va Afrika kabi mintaqalardan 40 dan ortiq mamlakatning 400 nafardan ziyod ekspertlari, shuningdek, kosmik tarmoq bo‘yicha 130 ta kompaniya ishtirok etmoqda.
Unda Uzcosmos vakillari o‘z taqdimotlari bilan qatnashib, O‘zbekistoning kosmik tadqiqotlar borasidagi faoliyati hamda yangi loyihalari bilan yig’ilganlarni yaqindan tanishtirishdi.
Qayd etish lozim, mazkur muloqot maydoni kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar bozorining rivojlanish tendensiyalarini muhokama qilish, mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni yanada mustahkamlash, o‘zaro bilim va tajriba almashish, sun’iy yo‘ldosh imkoniyatlaridan ijtimoiy – iqtisodiy sektorlar yo‘nalishida samarali foydalanish, sohaga yangi innovatsiya va loyihalarni joriy qilish kabi global kosmos sanoatining trenddagi mavzularini ko‘rib chiqishga ko‘mak berishi bilan ahamiyatlidir.
“Space Technology Conference - 2025” xalqaro anjumani doirasida Uzcosmos agentligi va uning muassisligidagi Kosmik monitoring va geoaxborot texnologiyalari markazi faoliyati, taklif etayotgan xizmatlari aks etgan maxsus ko‘rgazma stendi ham tashkil etildi.

Сегодня в Баку, начала свою работу международная конференция "Space Technology Conference - 2025." На этом престижном мероприятии, проходящем 24-25 апреля, принимают участие свыше 400 экспертов из более чем 40 стран Ближнего Востока, Европы, Азии, Северной и Южной Америки и Африки, а также 130 компаний космической отрасли.
Представители Uzcosmos выступили на конференции с презентациями и подробно ознакомили собравшихся с деятельностью Узбекистана в области космических исследований и новых проектов.
Следует отметить, что данная дискуссионная площадка важна тем, что способствует обсуждению тенденций развития рынка космических исследований и технологий, дальнейшему укреплению регионального и международного сотрудничества, взаимному обмену знаниями и опытом, эффективному использованию возможностей искусственных спутников в социально-экономических секторах, внедрению новых инноваций и проектов в отрасль, а также рассмотрению актуальных тем глобальной космической индустрии.
В рамках международной конференции "Space Technology Conference - 2025" также был организован специальный выставочный стенд, отражающий деятельность и предлагаемые услуги агентства Uzcosmos и Центра космического мониторинга и геоинформационных технологий.