Mazkur xalqaro tadbir doirasida Turkiy davlatlar tashkiloti a’zolari xususan, Turkiya, Qozog’iston, O‘zbekiston, Ozarbayjon, Qirg’iziston shunigdek kuzatuvchi mamlakatlar Vengriya va Turkmaniston kosmik agentliklari rahbarlarining to‘rtinchi yig’ilishi bo’lib o‘tdi.
Unda tomonlar kosmik sohadagi o‘zaro hamkorlikni yana rivojlantirish, texnologiyalar transferini jadallashtirish va bu borada tajriba almashish, fazoni tinch maqsadlarda tadqiq etish bo’yicha qo’shma dasturlarni ishlab chiqish, qolaversa birgalikda kosmik qurilmalarni ishlab chiqish kabi qator masalalarni ko‘rib chiqishdi.
Xususan, muhokamalar davomida Turkiy davlatlar tomonidan yaratilishi rejalashtirilayotgan kubsat turidagi qo‘shma sun’iy yo‘ldosh loyihasining ayni vaqtdagi bosqichlari, unda Uzcosmos vakillarining ishtiroki haqida so‘z bordi. Belgilangan rejaga ko‘ra, ushbu sun’iy yo‘ldoshining dvigatel qismi o‘zbekistonlik muhandislar tomonidan yasalishi ko‘zda tutilayotgani qayd etildi.
Shuningdek, Uzcosmos vakillari TDTga a’zo davlatlar o‘rtasida mini sun’iy yo’ldosh qurilmalarini yasash va ularning sinov parvozlarini amalga oshirishga xizmat qiluvchi “CanSat” musobaqasini o’tkazish taklifini ham ilgari surishdi. Bu mintaqa yoshlarining kosmik texnologiyalar, astronavtika va muhandislikka bo‘lgan qiziqishni yanada orttirish, ularning bu boradagi tashabbus hamda ixtirolarini qo‘llab – quvvatlashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Qolaversa, yig’ilishda Ozarbayjon tomoni TDTga a’zo davlatlar fuqarolari va kuzatuvchilari uchun “Virtual kosmik akademiya” va geoaxborot tizimi bo’yicha o‘quv dasturlarini tashkil etishga tayyor ekanligini bildirdi. Bu loyihalar orqali fuqarolarga kosmik faoliyatni yanada kengroq tushuntirish, yoshlarni ayni sohaga qiziqtirish va ularning bu boradagi g’oyalari bilan yaqindan tanishish imkoniyatini beradi.
Shu bilan birga ishtirokchilar 2023-yilda tashkil etilgan TDTga a’zo davlatlarning birinchi Turkiy kosmonavtlar akademiyasi “GUHEM” kosmik va aviatsiya o‘quv markazida o‘tkaziladigan uchinchi "Space Camp Türkiye" lagerining bu yilgi mavsumi bo’yicha ham ma’lumotlar berishdi. Ta’kidlanganidek, hozirga qadar mazkur oromgohga 150 nafarga yaqin o‘quvchi va talabalar tashrif buyurib astronomiyasi, raketasozlik, astrofizika, quyosh tizimi va boshqa fanlar bo‘yicha tahsil olishgan.
Eng muhim yangiliklardan yana bir Uzcosmos vakillari taklifiga binoan TDTga a’zo davlatlar kosmik agentliklari rahbarlarining beshinchi yig’ilishini O‘zbekistonda o‘tkazilishiga kelishildi.
Yig’ilishda kun tartibidan o‘rin olgan shu va boshqa masalalar muhokama etilib tegishli qarorlar qabul qilindi.

Тюркские государства готовятся к запуску совместного спутника!
В эти дни Азербайджан принимает конференцию "Space Technology Conference-2025" которая была организована по инициативе Узбекистана в 2022 году и становится одним из самых престижных мероприятий на мировом космическом рынке.
В рамках данного международного мероприятия, состоялась четвертая встреча руководителей космических агентств стран-членов Организации тюркских государств, в частности Турции, Казахстана, Узбекистана, Азербайджана, Кыргызстана, а также стран-наблюдателей Венгрии и Туркменистана.
Стороны обсудили такие вопросы, как дальнейшее развитие сотрудничества в космической сфере, ускорение трансфера технологий и обмен опытом в этой области, разработка совместных программ исследования космоса в мирных целях, а также совместная разработка космических аппаратов.
В частности, в ходе обсуждений речь шла о текущих этапах совместного проекта по созданию спутника типа кубсат, который планируется реализовать тюркскими государствами, и об участии в нем представителей Узкосмоса. Было отмечено, что согласно установленному плану, двигательная часть этого спутника будет изготовлена узбекскими инженерами.
Представители Uzcosmos выдвинули предложение о проведении соревнования "CanSat" между государствами-членами ОТГ по созданию мини-спутниковых устройств и осуществлению их испытательных полетов. Это играет важную роль в дальнейшем повышении интереса молодежи региона к космическим технологиям, астронавтике и инженерии, а также в поддержке их инициатив и изобретений в этой области.
Кроме того, на заседании азербайджанская сторона выразила готовность организовать учебные программы по "Виртуальной космической академии" и геоинформационной системе для граждан и наблюдателей государств-членов ОТГ. Благодаря этим проектам, появится возможность широко разъяснить гражданам о космической деятельности, заинтересовать молодежь, поддержать идеи и инициативы в этой области.
Участники также предоставили информацию о текущем сезоне третьего лагеря "Space Camp Türkiye" который пройдет в Космическом и авиационном учебном центре "GUHEM" первой Тюркской академии космонавтов государств-членов ОТГ, созданной в 2023 году.
Отмечалось, что к настоящему времени этот лагерь посетили около 150 учащихся и студентов, которые обучались астрономии, ракетостроению, астрофизике, солнечной системе и другим наукам.
Еще одной важной новостью стало согласование проведения в Узбекистане пятой встречи руководителей космических агентств государств-членов ОТГ по предложению представителей Uzcosmos.
На совещании обсуждены эти и другие вопросы, включенные в повестку дня, приняты соответствующие решения.