250 nafar yoshlar o‘zlari yasagan mini sun’iy yo‘ldoshlarining sinov parvozini o‘tkazishdi!
Yoshlar o‘rtasida kosmik texnologiyalar, astronavtika va muhandislikka bo‘lgan qiziqishni yanada orttirish, ularning bu boradagi g‘oya, tashabbus hamda ixtirolarini qo‘llab – quvvatlash maqsadida “O‘zbekkosmos” agentligi “UzCanSat” loyihasining navbatdagi sinov parvozlarini Toshkent viloyati O‘rta Chirchiq tumanida joylashgan “Yangi hayot” ochiq uchish aerodromida amalga oshirdi.
Unda 250 nafarga yaqin umumta’lim maktab o‘quvchilari va oliygoh talabalaridan tashkil topgan yoshlar jamoasi o‘zlari yaratgan mikrosputniklarning real parvozini dronlar yordamida amalga oshirib, 1000-1500 metr balandlikdan havo harorati, balandlik va bosim nazorati kabi birlamchi ma’lumotlarni qabul qilib olish imkoniyatiga ega bo‘lishdi.
“O‘zbekkosmos” agentligi tashabbusi bilan tashkil etilayotgan mazkur loyiha “STEAM” ta’lim yo‘nalishida kadrlar tayyorlashning interaktiv usullaridan biri bo‘lib, yoshlarning ilmiy va ijodiy qobiliyatlarini yanada rivojlantirish, ularni aerokosmik sohaga jalb qilish, bu orqali yangi avlod kosmik muhandislarini yetishtirishda muhim ahamiyatga ega.
Sinov parvozlarida O‘zbekiston Milliy universiteti, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti, Yangi O‘zbekiston universiteti, Toshkent davlat transport universiteti hamda “Sehriyo” maktabidan 250 talaba va o‘quvchilar ishtirok etishdi. to‘plangan.
Qayd etish lozim, “CanSat” dasturining final bosqichi joriy yilning aprel oyida “Butunjahon aviatsiya va kosmonavtika kuni” doirasida keng miqyosida o‘tkaziladi va g‘oliblar “O‘zbekkosmos” agentligi tomonidan taqdirlanishadi. Ochiq uchish zonasida maktab o‘quvchilari tomonidan tayyorlangan pnevma-gidro raketalarni uchirish bo‘yicha ham tanlov o‘tkazildi. Tadbir so‘ngida har bir guruh uchun maxsus sertifikatlar topshirildi.
“CanSat” bu kichik konserva idishi hajmidagi mini sun’iy yo‘ldosh bo‘lib, ilk bor bu loyiha 1990-yili AQSHda, “NASA” va Amerika universitetlari hamkorligida tashkil etilib, yoshlarning kosmik missiyalarda ishtirok etish ko‘nikmasini oshirishga qaratilgan. Bugunga kelib esa “CanSat” uchirish musobaqalari Rossiya, Xitoy, Angliya, Fransiya, AQSH, Yaponiya, Hindiston, Turkiya, Ozarbayjon kabi ko‘plab davlatlarda muntazam o‘tkazilmoqda va millionlab o‘g‘il – qizlarni qamrab olmoqda. “O‘zbekkosmos” agentligi tashabbusi bilan esa O‘zbekiston ham mazkur mamlakatlar qatoriga qo‘shildi.

“Узбеккосмос” провел с 250 юношами и девушками испытательный полет их искусственных мини-спутников!
В целях дальнейшего повышения интереса молодежи к космическим технологиям, астронавтике и инженерному делу, поддержки ее идей, инициатив и изобретений в данной области, Агентство "Узбеккосмос" осуществило очередные испытательные полеты проекта “UzСanSat” на открытом аэродроме “Янги хаёт” в Уртачирчикском районе Ташкентской области.
Молодежные команды, состоящая из около 250 учащихся общеобразовательных школ и студентов высших учебных заведений, с помощью дронов осуществила реальный полёт созданных ими микроспутников и получила возможность получать первичные контрольные данные о температуре воздуха, высоте и давлении с высоты 1000-1500 метров.
Данный проект, организуемый по инициативе Агентства “Узбеккосмос” является одним из интерактивных методов подготовки кадров по образовательному направлению “STEAM” и имеет важное значение в дальнейшем развитии научных и творческих способностей молодежи, вовлечении ее в аэрокосмическую сферу, подготовке космических инженеров нового поколения.
Следует отметить, что финальный этап программы “SanSat” пройдет в апреле текущего года в рамках “Всемирного дня авиации и космонавтики”, а победители будут награждены Агентством "Узбеккосмос."
Для справки:
“CanSat” – это мини-спутник в размере до 500 гр, и впервые этот проект был организован в 1990 году в США, в сотрудничестве с “NASA” и университетами Америки, который направлен на повышение навыков участия молодежи в космических миссиях. На сегодняшний день соревнования по осуществлению малых полетов “СanSat”  регулярно проводятся во многих странах, таких как Турция, Азербайжан, Китай, Англия, Франция, США, Япония, Индия и охватывают миллионы юношей и девушек. По инициативе Агентства “Узбеккосмос” Узбекистан также присоединился к этим странам.