“Oʼzbekkosmos” agentligi yangi qonun muhokamasi boʼyicha matbuot anjumani oʼtkazdi!
Joriy yilning 15 avgust kuni Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Аdministratsiyasi huzuridagi Аxborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida Oʼzbekiston Respublikasi Аdliya vazirligi, Kadastr va Oʼzbekkosmos agentliklari hamkorligida press – anjuman boʼlib oʼtdi. Unda jurnalist va blogerlarga “Oʼzboshimchalik bilan egallangan yer uchastkalari hamda ularda qurilgan bino va inshootlarga boʼlgan huquqlarni eʼtirof etish toʼgʼrisida”gi qonunning mazmun – mohiyati, ishlash tartibi va mexanizmlarini tushuntirishdi. Matbuot anjumanida “Oʼzbekkosmos” vakillari ham ishtirok etib, mazkur hujjat bilan agentlikka yuklanayotgan vazifalar haqida maʼlumot berishdi:
“- Xususan, fuqarolar tomonidan 2018 yil 1 mayga qadar yakka tartibda uy-joy qurish orqali oʼzboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkasiga boʼlgan ijara huquqini hamda unda qurilgan binolar va inshootlarga boʼlgan mulk huquqini eʼtirof etishda, egallab olingan yer uchastkasining kosmik monitoring tahlillarini olib borib, hujjatda keltirilgan davrga mos yoki mos emasligi aniqlanadi.
Shuningdek, agentlik qonunning 7-moddasiga muvofiq tuman (shahar) hokimlarining yer uchastkasi ajratish toʼgʼrisidagi qarorlarini tasdiqlash masalasi koʼrib chiqilmagan hollarda yer uchastkasiga boʼlgan ijara huquqini hamda unda qurilgan binolar va inshootlarga boʼlgan mulk huquqini eʼtirof etish uchun ham kosmik monitoring tahlillarini olib boradi.
Bundan tashqari, 2020 yil 9 martga qadar kichik sanoat zonalari hududlariga joylashtirilgan tadbirkorlik subʼektlarining mazkur kichik sanoat zonasi hududida oʼz mablagʼlari hisobidan qurilgan (bundan mavjud binoni qayta qurish, rekonstruktsiya qilish mustasno) yashash uchun moʼljallanmagan binolar va inshootlar yoki ularning qismlari joylashgan yer uchastkasiga boʼlgan ijara huquqini eʼtirof etish uchun “Oʼzbekkosmos” agentligi kosmik monitoring tahlillarini olib boradi.
Eng asosiysi Qonunning 25-moddasiga muvofiq, yer uchastkasiga hamda unda qurilgan binolar va inshootlarga boʼlgan huquqlarni eʼtirof etish chogʼida davlat nazoratini amalga oshirishda Oʼzbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi tomonidan taqdim etilgan maʼlumotlardan foydalaniladi".

Агентство “Узбеккосмос” провело пресс-конференцию по обсуждению нового закона!
15 августа текущего года в Агентстве инфрмации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан совместно с Министерством Юстиции Республики Узбекистан, Кадастра и Узбеккосмос была проведена пресс-конференция. В ходе нее журналистам и блогерам была дана полная информация о содержании, порядке действия и механизмах закона “О признании прав на самовольно захваченные земельные участки и построенные на них здания и сооружения” . На пресс-конференции участвовали также и представители “Узбеккосмос”, которые проинформировали о возложенных задачах на агентство данным документом:
“- В частности, путем проведения космического мониторинга занимаемого земельного участка, определено, совместим ли указанный в документе срок с признанием права аренды земельного участка, самовольно занятого гражданами до 1 мая 2018 года путем строительства жилья, и права собственности на построенные на нем здания и сооружения.
Кроме того, агентство в соответствии со статьей 7 данного закона также проводит анализы космического мониторинга для признания права аренды земельного участка и права собственности на здания и сооружения в случаях, когда вопрос об утверждении решений районных (городских) хакимов о выделении земельного участка не рассматривается.
Кроме того, агентство «Узбеккосмос» проводит анализ космического пространства с целью признания права аренды земельного участка, на котором расположены нежилые здания и сооружения или их части, построенные за счет собственных средств (за исключением на реконструкцию существующих зданий) на территории данной малой промышленной зоны субъектами предпринимательства, размещенных на территориях малых промышленных зон до 9 марта 2020 года.
Самое главное, что в соответствии со статьей 25 данного Закона информация, предоставляемая Агентством космических исследований и технологий при Министерстве цифровых технологий Республики Узбекистан, используется при осуществлении государственного контроля при признании прав на земельный участок и построенные на нем здания и сооружения".