Joriy yilning 15-20 yanvar kunlari “O‘zbekkosmos” agentligi direktori Shuhrat Kadirov boshchiligidagi delegatsiya Xitoy Xalq Respublikasida amaliy tashrif bilan bo‘lib, Xitoyning kosmik tizimlar va texnologiyalar sohasidagi yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan bir qator uchrashuvlar o‘tkazmoqda.
O‘zbekiston delegatsiyasi Xitoy Milliy kosmik boshqarmasi (CNSA), Xitoyning "Buyuk devor" sanoat korporatsiyasi (CGWIC) va Xitoy elektron texnologiyalar guruhi (CETC), shuningdek, Xitoy Fanlar akademiyasi Axborot tadqiqot instituti vakillari bilan samarali muzokaralar o‘tkazdi. (AIRCAS).
Uchrashuvlarda ta’lim va kadrlar tayyorlash, geoaxborot tizimlarini rivojlantirish, yer va kosmik infratuzilmani yaratish kabi sohalardagi ikki tomonlama hamkorlik istiqbollari atroflicha muhokama qilindi. Kadrlar tayyorlash sohasida ta’lim muassasalari o‘rtasida jumladan, talabalar ilmiy almashinuv imkoniyatlari va Koinot tizimlari va texnologiyalari sohasida – geoaxborot tizimlari bo'yicha chuqur o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish rejalari va tashabbuslari ko'rib chiqildi.
Xitoy Fanlar akademiyasining Axborot tadqiqotlari instituti bilan muzokaralar yakunlari boʻyicha taʼlim va kadrlar tayyorlash, shuningdek, masofaviy zondlash ,yer va kosmik texnologiyalar va qisqa muddatli taʼlim dasturlari sohasida hamkorlik qilish uchun yangi imkoniyatlar ochuvchi memorandumi imzolandi.

С 15 по 20 января текущего года делегация агентства «Узбеккосмос» под руководством директора Шухрата Кадирова совершает рабочий визит в Китайскую Народную Республику и провела ряд встреч с руководством ведущих китайских компаний, специализирующихся в области космических систем и технологий.
Узбекской делегацией проведены плодотворные переговоры с представителями Китайского национального космического управления (CNSA), компаний Китайская промышленная корпорация «Великая стена» (CGWIC) и Китайская группа электронных технологий (CETC), а также Института информационных исследований Китайской академии наук (AIRCAS).
В ходе встреч были подробно обсуждены перспективы двустороннего сотрудничества в таких областях, как образование и подготовка кадров, развитие геоинформационных систем, создание наземной и космической инфраструктуры. В сфере подготовки кадров рассмотрены планы и инициативы для углубленного взаимодействия между образовательными учреждениями, включая возможности для студенческих и научных обменов. В области космических систем и технологий – перспективы создания и развития геоинформационных систем, систем спутниковой связи и дистанционного зондирования земли и другие взаимовыгодные направления сотрудничества.
По итогам переговоров с Институтом информационных исследований Китайской академии наук подписан меморандум о взаимопонимании, открывающий новые возможности для сотрудничества в области образования и подготовки кадров, а также краткосрочных образовательных программ в области дистанционного зондирования земли.