7-8-oktabr kunlari Toshkentdagi INNOTECHNOPARKda O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi “O‘zbekkosmos” agentligi tomonidan tashkil etilgan NASA Space Apps xakatoni bo‘lib o‘tdi.
NASA Space Apps xakaton dasturi dasturchilar, dizaynerlar, olimlar, tadbirkorlar va boshqa ko‘plab mutaxassisliklar vakillarini birlashtirgan xalqaro tadbir bo‘lib, ularga real yoki virtual jamoalarda to‘planish va turli muammolarni hal qilish uchun ochiq NASA ma’lumotlaridan foydalanish imkonini beradi.
Mazkur tadbir jamiyatning aerokosmik sohaga qiziqishini oshirish, kosmik agentliklar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, yosh mutaxassislar o‘rtasida yangi iste’dodlarni izlashga qaratilgan. Unda har yili 160 ta davlatdan 30 mingdan ortiq kishi qatnashadi!
Toshkentda boʻlib oʻtgan xakatonda ishtirok etish uchun 350 dan ortiq arizalar kelib tushgan boʻlib, ulardan 250 tasi tanlab olindi.Ushbu xakaton astronomiya, geologiya, STEM (science, technology, engineering and mathematics) kabi mavzular, maʼlumotlarni qayta ishlash bilan bogʻliq vazifalar, shuningdek, nostandart fikrlash ko'nikmalarini oshirish va respublika kosmik sanoatini rivojlantirishga hissa qo'shish imkoniyatlarini oʻz ichiga oladi.
Xakaton g‘oliblari joriy yilning 8-oktabr kuni e’lon qilinadi. Ular haqida qo'shimcha ma'lumotlar taqdim etiladi.

7-8 октября в Ташкенте в INNOTECHNOPARK прошел хакатон NASA Space Apps, организованный Агентством "Узбеккосмос" при Министерстве цифровых технологий Республики Узбекистан.
Хакатон NASA Space Apps – международное мероприятие, в котором участвуют программисты, дизайнеры, ученые, предприниматели и представители многих других специальностей, которые позволяют им собираться в реальные или виртуальные команды и, используя данные NASA, находящиеся в открытом доступе, решать разнообразные задачи.
Данное мероприятие нацелено на повышение заинтересованности сообщества в деятельности аэрокосмической отрасли, укрепления сотрудничества между космическими агентствами, и поиск новых талантов среди молодых специалистов. Ежегодно в нем участвуют более 30 тысяч людей из 160 стран мира!
Для участия в хакатоне в Ташкенте поступило более 350 заявок, среди которые были отобраны 250. Данный хакатон включает темы как астрономия, геология, STEM (science, technology, engineering and mathematics), а также участников ждали задачи, связанные с обработкой данных, возможностью улучшить навыки нестандартного мышления и внести свой вклад в развитие космической отрасли республики.
Победители хакатона будут объявлены 8 октября этого года. О них будет представлена дополнительная информация.