Bugun, 74-Xalqaro astronavtika kongressining uchinchi kunida Kosmik monitoring va geoaxborot texnologiyalari markazi vakillari tashkil etilgan ko‘rgazmasida stendlari taqdim etilgan turli xorijiy kompaniyalar bilan qator uchrashuvlar o‘tkazdi.
Xususan, “PLAN-S” (Turkiya), Muhammad bin Rashid kosmik markazi (BAA), “Contec” (Janubiy Koreya), “Planetek Italia” (Italiya) kompaniyalari bilan uchrashuv va muzokaralar o‘tkazildi.
Yuqorida ko‘rsatlgan kompaniyalar bilan o‘tkazilgan uchrashuvlarda kosmik monitoring, yerni masofadan zondlash, sun’iy yo‘ldosh texnologiyalari, yerosti stansiyalarini joylashtirish, shuningdek, startaplarni rivojlantirish va tajriba loyihalarini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Markaz O‘zbekistonda kosmik monitoring va umuman kosmik texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdi.

Сегодня в третий день работы 74-Международного конгресса астронавтики представители Центра космического мониторинга и геоинформационных технологий провели ряд встреч с различными зарубежными компаниями, чьи стенды представлены на выставке космических технологий.
В частности, были проведены встречи и переговоры с компаниями «PLAN-S» (Турция), Космическим центром Мухаммада бин Рашида (ОАЭ), «Contec» (Южная Корея), «Planetek Italia» (Италия).
На встречах с вышеуказанными компаниями затрагивались вопросы космического мониторинга, дистанционного зондирования земли, спутниковых технологий, развертывания наземных станций, а также развитие стартапов, внедрение пилотных проектов.
Со стороны Центра была представлена информация о проводимых в Узбекистане работ по космическому мониторингу и внедрению космических технологий в целом.