29-sentabr kuni Boku shahrida Ozarbayjonning “Azerkosmos” kosmik agentligi, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Kosmik ishlar boʻyicha boshqarmasi (UNOOSA) va Xalqaro kosmonavtika federatsiyasi tomonidan tashkil etilgan “Kosmik texnologiyalar Ijtimoiy va iqtisodiy manfaatlar uchun” seminari oʻz ishini boshladi. Ushbu tadbir 74-Xalqaro Astronavtika Kongressi arafasida o'tkazilmoqda.
Mazkur seminarda O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi (“O‘zbekkosmos” agentligi) xodimlari ham ishtirok etmoqda.
Seminardan ko‘zlangan maqsad ta’lim, innovatsiyalar va texnologiyalar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, bu boradagi hamkorlik imkoniyatlarini o‘rganishdan iborat.
Eslatib o‘tamiz, 74-Xalqaro astronavtika kongressi tadbirlari joriy yilning 2-6-oktabr kunlari Ozarbayjon poytaxtida bo‘lib o‘tadi.

29 сентября в Баку начал работу семинар «Космические технологии во имя социальной и экономической пользы», организованный Космическим агентством Азербайджана «Азеркосмос», Управлением ООН по вопросам космического пространства (UNOOSA) и Международной федерацией астронавтики. Это мероприятие проводится в преддверии 74-го Международного конгресса астронавтики.
Сотрудники Агентства космических исследований и технологий при Министерстве цифровых технологий Республики Узбекистан (Агентство «Узбеккосмос») также принимают участие в данном семинаре.
Цель семинара заключается в укреплении связей между образованием, инновацией и технологиями, а также изучении возможностей партнерства в этой сфере.
Напомним, что мероприятия 74-го Международного конгресса астронавтики пройдут с 2 по 6 октября текущего года в Азербайджанской столице.