Joriy yilning 5-sentabr kuni “O‘zbekkosmos” agentligida Isroilning “Israel Aerospace Industries” kompaniyasi vakillari Yevgeniy Sheynin (Markaziy Osiyoda biznesni rivojlantirish bo‘yicha katta direktor) va Niko Adamskiy (IAI kosmik bo‘limi loyiha menejeri) o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida Isroil kompaniyasi vakillari Yerni masofadan zondlash uchun mo‘ljallangan sun’iy yo‘ldoshlar, telekommunikatsiya yo‘ldoshlari, shuningdek, kichik sun’iy yo‘ldoshlar turkumi haqida taqdimotlar o‘tkazdi.
Xususan, “O‘zbekkosmos” agentligi vakillari “Israel Aerospace Industries” kompaniyasining koinotni chuqur o‘rganish, sun’iy yo‘ldosh aloqasi, Yerni zondlash, yangi kosmos va sun’iy yo‘ldosh turkumlari, shuningdek, yerosti stansiyalari kabi yo‘nalishlardagi imkoniyatlari bilan tanishtirildi. Shu bilan birga, MCS kichik telekommunikatsiya sun'iy yo'ldoshi, OptSat3000 va OptSat500 Yerni masofadan zondlash yo'ldoshlari kabi mahsulotlarga alohida e'tibor qaratildi.
Shuningdek, kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash, texnologiyalar transferi, xususan, IAI Koinot akademiyasi imkoniyatlarini o‘rganish masalalari ham muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha tomonlar Oʻzbekiston kosmik va yer usti infratuzilmasini yanada rivojlantirish boʻyicha takliflar ishlab chiqishda birgalikdagi saʼy-harakatlarni amalga oshirish, shuningdek, soha tashkilotlari uchun ularning muammolarini hal etishda sunʼiy yoʻldosh texnologiyalarining imkoniyatlariga bagʻishlangan seminarlar va davra suhbatlari oʻtkazishga kelishib oldilar.

Сегодня 5 сентября прошла встреча между Агентством «Узбеккосмос» и представителями израильской компанией «Israel Aerospace Industries» Евгением Шейнином (Старший директор по развитию бизнеса в Центральной Азии) и Нико Адамский (Руководитель проектов космического подразделения IAI).
В ходе встречи представители израильской компании провели презентации по спутникам дистанционного зондирования земли, телекоммуникационным спутникам, а также группировке малых спутников.
В частности, представители Агентства «Узбеккосмос» были ознакомлены с возможностями компании «Israel Aerospace Industries» в таких направлениях как исследования в глубоком космосе, спутниковая связь, зондирование земли, новый космос и спутниковые группировки, а также наземные станции. При этом особое внимание выделилось таким продуктам как малый телекоммуникационный спутник MCS, спутники дистанционного зондирования земли OptSat3000 и OptSat500.
Также были обсуждены вопросы подготовки и переподготовки кадров, а также трансфера технологий, в частности, изучение возможностей космической академии IAI.
По итогам встречи, стороны договорились приложить совместные усилия в формировании предложений по дальнейшему развитию космической и наземной инфраструктуры Узбекистана, а также провести семинары и круглые столы для отраслевых ведомств по возможностям спутниковых технологий в решении их задач.