Joriy yilning 25-27-iyul kunlari “O‘zbekkosmos” agentligining Kosmik sohada innovatsiyalar va texnologiyalar transferi bo‘limi boshlig‘i Ismoil Rasulov Tailandning Bangkok shahrida bo'lib o'tgan Barqaror rivojlanish uchun (RESAP) mintaqaviy kosmik texnikani qo‘llash dasturi bo‘yicha Hukumatlararo maslahat qo‘mitasining (ICC-27) 27-sessiyasida ishtirok etdi.
Ushbu Hukumatlararo maslahat qo'mitasining asosiy vazifasi Osiyo va Tinch okeani uchun Iqtisodiy va Ijtimoiy Komissiyaga (ESCAP) mintaqada barqaror rivojlanishga erishish uchun kosmik texnologiyalar va ilovalardan qanday qilib eng yaxshi foydalanish bo'yicha siyosat va texnik maslahatlar berishdan iborat.
“O‘zbekkosmos” agentligining Kosmik sohada innovatsiyalar va texnologiyalar transferi bo‘limi boshlig‘i Rasulov Ismoil va , Filippin kosmik agentligi direktor o‘rinbosari doktor Gay Peres bilan birgalikda Barqaror rivojlanish uchun kosmik ilovalar bo‘yicha mintaqaviy dasturining Hukumatlararo maslahat qo‘mitasi yigirma yettinchi sessiyasida rais etib saylandi.
Ushbu lavozimni ketma-ket ikkinchi yil ushlab turgan holda, Ismoil Rasulov Osiyo-Tinch okeani mintaqasida barqaror rivojlanish uchun kosmik ilovalar bo‘yicha arakat rejasi (2018-2030- yillar) doirasida kosmik texnologiyalarni qo‘llashda va mintaqaviy hamkorlikni kuchaytirishda muhim rol o‘ynaydi.
“O‘zbekkosmos” agentligi O‘zbekiston nomidan Barqaror rivojlanish uchun kosmik ilovalar bo‘yicha mintaqaviy dasturining Hukumatlararo maslahat qo‘mitasi doirasida Osiyo-Tinch okeani mintaqasida barqaror rivojlanish uchun kosmik ilovalar bo‘yicha harakat rejasini (2018-2030 yillar) amalga oshirishda o‘z hissasini qo‘shib kelmoqda. Shu bilan birga, mazkur qo‘mita Osiyo-Tinch okeani mintaqasi mamlakatlarining kosmik sohadagi boy tajribasini, xalqaro hamkorlikni kengaytirishni va mintaqaviy tadbirlarda faol ishtirok etish istiqbollarini o‘rganish uchun keng imkoniyat yaratadi. Bunday ko‘p qirrali yondashuv kosmik tadqiqotlar sohasi va hamkorlikning tobora o‘sib borishiga ta’sirni kuchaytiradi.

25-27 июля текущего года начальник Отдела инноваций и трансфера технологий в космической сфере Агентства “Узбеккосмос” Расулов Исмоил принял участие в 27-сессии Межправительственного консультативного комитета (ICC-27) по Региональной программе применения космической техники в целях устойчивого развития (RESAP), которая прошло в городе Бангкоке, Тайланде.
Главной задачей данного Межправительственного консультативного комитета является предоставление Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО) политических и технических рекомендаций для наиболее эффективного использования космических технологий и приложений для достижения устойчивого развития региона.
Начальник Отдела инноваций и трансфера технологий в космической сфере Агентства “Узбеккосмос” Расулов Исмоил и заместитель директора Филиппинского космического агентства д-р Гай Перес были избраны председателями на 27-сессии Межправительственного консультативного комитета региональной программы помощи в целях устойчивого развития.
Занимая эту должность второй год подряд, Исмоил Расулов будет играть важную роль в применении космических технологий и укреплении регионального сотрудничества в рамках плана действий по применению космической техники для устойчивого развития в Азиатско-Тихоокеанском регионе (2018-2030).
Агентство «Узбеккосмос» от имени Узбекистана вносит вклад в реализацию плана действий по применению космической техники для устойчивого развития в Азиатско-Тихоокеанском регионе (2018-2030 гг.) в рамках Межправительственного консультативного комитета Региональной программы по применению космической техники для устойчивого развития. В то же время данный комитет предоставляет широкие возможности для изучения богатого опыта стран Азиатско-Тихоокеанского региона в космической сфере, расширения международного сотрудничества и перспектив активного участия в региональных мероприятиях. Такой многогранный подход усилит влияние на индустрию освоения космоса и растущее сотрудничество.