O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 30 maydagi “O‘zbekiston Respublikasining seysmik xavfsizligini taʼminlash tizimini yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 144-sonli Farmoni hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 20 maydagi “Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi faoliyatini yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 274-sonli qarorida belgilangan vazifalarni ijrosini taʼminlash maqsadida “O‘zbekkosmos” agentligi Yaponiyaning “Synspective” kompaniyasi bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan.
Unga ko‘ra, mamlakatimizda seysmologiya, inshootlarining seysmik mustahkamligini va seysmik xavfsizligini taʼminlash sohalarini rivojlantirish hamda soha tashkilotlarining faoliyati samaradorligini tubdan oshirish bo‘yicha keng ko‘lamli kompleks chora-tadbirlar amalga oshirish. Shuningdek, sohalardagi islohotlarni izchil davom ettirish, aholining seysmik xavfsizligini taʼminlashning yangi usullarini joriy qilish, shu bilan birga, kosmik monitoring ishlarini amalga oshirish va davlat boshqaruv organlarini kosmik suratlar bilan taʼminlash, shuningdek kosmik texnologiyalarni qo‘llash orqali ijtimoiy-iqtisodiy, ilm-fan, mudofaa va xavfsizlik sohalarida kosmik faoliyat natijalaridan samarali foydalanishni yo‘lga qo‘yish singari bir nechta qo‘shma loyihalarni amalga oshirib kelmoqda.
“World satellite business week 2022” haftaligi davomida Agentlik delegatsiyasi “Synspective” kompaniyasi rahbariyati bilan uchrashib, amaldagi qo‘shma loyihalarni holati, yaʼni, O‘zbekistondagi suv omborlarining kosmik monitoring natijalari va samarasi hamda kelgusidagi hamkorlik yo‘nalishlari bo‘yicha muhokamalar olib bordilar.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar kosmik monitoring bo‘yicha hamkorlikni yana-da kengaytirish, o‘zaro tajriba almashish hamda shu sohada olib borilgan ilmiy ishlar bilan tanishish maqsadida Agentlik xodimlari malaka oshirish uchun Yaponiyaga borishi yuzasidan kelishuvlarga erishildi.

Постановление Президента Республики Узбекистан от 30 мая 2022 года № 144 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы сейсмической безопасности Республики Узбекистан» и Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 мая 2022 года №274 «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Агентства космических исследований и технологий» Агентством “Узбеккосмос” было налажено сотрудничество с японской компанией “Synspective” для обеспечения выполнения задач.
В соответствии с ним реализация широкомасштабных комплексных мер по развитию направлений сейсмологии, обеспечению сейсмостойкости и сейсмобезопасности сооружений в нашей стране. Также последовательно продолжать реформы в сферах, внедрять новые методы обеспечения сейсмической безопасности населения, одновременно осуществлять космический мониторинг и обеспечение органов государственного управления космическими снимками, а также социально-экономические, науки, обороны и реализует ряд совместных проектов, таких как налаживание эффективного использования результатов космической деятельности в сфере безопасности.
В рамках недели “World satellite business week 2022” делегация Агентства встретилась с руководством компании “Synspective” и обсудила состояние текущих совместных проектов, то есть результаты и эффективность космического мониторинга дамб Узбекистана, а также дальнейшие направления сотрудничества.
В завершение встречи в целях дальнейшего расширения сотрудничества в области космического мониторинга, обмена взаимным опытом, ознакомления с научными работами, проводимыми в этой области, были достигнуты договоренности о поездке сотрудников Агентства в Японию на стажировку.