O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 30 maydagi “O‘zbekiston Respublikasining seysmik xavfsizligini taʼminlash tizimini yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 144-sonli Farmoni hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 20 maydagi “Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi faoliyatini yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 274-sonli qarorida belgilangan vazifalarni ijrosini taʼminlash maqsadida “O‘zbekkosmos” agentligi Yaponiyaning “Synspective” kompaniyasi bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan.
Unga ko‘ra, mamlakatimizda seysmologiya, inshootlarining seysmik mustahkamligini va seysmik xavfsizligini taʼminlash sohalarini rivojlantirish hamda soha tashkilotlarining faoliyati samaradorligini tubdan oshirish bo‘yicha keng ko‘lamli kompleks chora-tadbirlar amalga oshirish. Shuningdek, sohalardagi islohotlarni izchil davom ettirish, aholining seysmik xavfsizligini taʼminlashning yangi usullarini joriy qilish, shu bilan birga, kosmik monitoring ishlarini amalga oshirish va davlat boshqaruv organlarini kosmik suratlar bilan taʼminlash, shuningdek kosmik texnologiyalarni qo‘llash orqali ijtimoiy-iqtisodiy, ilm-fan, mudofaa va xavfsizlik sohalarida kosmik faoliyat natijalaridan samarali foydalanishni yo‘lga qo‘yish singari bir nechta qo‘shma loyihalarni amalga oshirib kelmoqda.
“World satellite business week 2022” haftaligi davomida Agentlik delegatsiyasi “Synspective” kompaniyasi rahbariyati bilan uchrashib, amaldagi qo‘shma loyihalarni holati, yaʼni, O‘zbekistondagi suv omborlarining kosmik monitoring natijalari va samarasi hamda kelgusidagi hamkorlik yo‘nalishlari bo‘yicha muhokamalar olib bordilar.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar kosmik monitoring bo‘yicha hamkorlikni yana-da kengaytirish, o‘zaro tajriba almashish hamda shu sohada olib borilgan ilmiy ishlar bilan tanishish maqsadida Agentlik xodimlari malaka oshirish uchun Yaponiyaga borishi yuzasidan kelishuvlarga erishildi.

Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated May 30, 2022 No. 144 "On measures to further improve the seismic safety system of the Republic of Uzbekistan" and Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated May 20, 2022 No. 274 "On measures to further improve the activities of the Space Research and Technology Agency" “Uzbekcosmos” Agency established cooperation with a Japanese company "Synspective” to ensure that tasks are completed.
By it, the implementation of large-scale comprehensive measures for the development of areas of seismology, ensuring earthquake resistance and seismic safety of structures in our country. Also, to consistently continue reforms in the spheres, introduce new methods of ensuring seismic safety of the population, simultaneously carry out space monitoring and provision of public administration bodies with satellite images, as well as socio-economic, science, defense, and implements some joint projects, such as establishing effective use of the results of space activities in the field of security.
Within the framework of the World Satellite Business Week 2022, the Agency's delegation met with the management of Synspective and discussed the status of current joint projects, that is, the results and effectiveness of space monitoring of dams in Uzbekistan, as well as further areas of cooperation.
At the end of the meeting, to further expand cooperation in the field of space monitoring, exchange mutual experience, and familiarize themselves with scientific work carried out in this area, agreements were reached on a trip of Agency employees to Japan for an internship.