Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi Bosh direktori v.b. Shuxrat Kadirov “Geoconsult International” kompaniyasining bosh direktor Jamil Mekaviy bilan uchrashdi.
Uchrashuvda “Geoconsult International” kompaniyasining Geoaxborot texnologiyalariga asoslangan platformasi hamda uning afzalliklari haqida taqdimot oʻtkazildi. Shuningdek, uchrashuv davomida “Geoconsult International” kompaniyasi tomonidan Madagaskarda mamlakat miqyosida amalga oshirilgan loyihada kompaniya tomonidan kosmik suratlar orqali mamlakatning 1:10000 masshtabdagi xaritasi, ortofotoplani hamda topografik xaritalari yaratilganligi taʼkidlandi.
Kompaniyaning yana bir loyihasi «Geoconsult smart pixel” – sunʼiy intellekt orqali kosmik suratlarning sifati oshirish ekanligi toʻgʻrisida maʼlumot berildi hamda bu yoʻnalishda amalga oshirilgan ishlar bilan tanishtirilib oʻtildi.
Uchrashuv yakuni boʻyicha hamkorlikda Oʻzbekistonning maʼlum kichik bir hududda sinov loyihasini amalga oshirishga kelishib olindi.

И.о. генерального директора Агентства космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан Шухрат Кадиров встретился с генеральным директором компании «Geoconsult International» Джамилем Мекави.
На встрече состоялась презентация платформы компании «Geoconsult International», основанной на геоинформационных технологиях, и ее преимуществах. Отмечалось, что в рамках проекта, реализованного на Мадагаскаре в масштабах страны, компанией посредством космических снимков были созданы карта страны в масштабе 1:10000, а также ортофотоплан и топографические карты.
Была представлена информация о еще одном проекте компании «Geoconsult smart pixel» – повышении качества космических снимков с помощью искусственного интеллекта, а также о проводимой в этом направлении работе.
По итогам встречи достигнута договоренность о совместной реализации пилотного проекта на небольшой территории в Узбекистане.