Oʻzbekiston Respublikasining O‘RQ-562-sonli “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari toʻgʻrisida”gi Qonuniga muvofiq davlat organlarida xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni taʼminlash masalalari boʻyicha maslahat kengashlarini tuzish belgilangan.
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi ham mazkur Qonun ijrosini ta’minlash maqsadida gender tenglik boʻyicha maslahat kengashi tuzilib, samarali faoliyat yuritmoqda.
Joriy yilning 19- may kuni Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qoʻmitasi huzuridagi 2-ishchi guruh tomonidan “O‘zbekkosmos” agentligida tashkil etilgan mazkur maslahat kengashi faoliyati oʻrganib chiqildi.
Oʻrganish davomida davlat organida xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni taʼminlash masalalari boʻyicha maslahat kengashi faoliyati yoʻlga qoʻyilgani, xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq va imkoniyatlarning taʼminlanishi, gender bo‘yicha statistik maʼlumotlar va axborotlarning mavjudligi, muntazam ravishda ularni yigʻish hamda tahlil qilish yoʻlga qoʻyilgani koʻrib chiqildi. Kuzatuv natijasi bo’yicha agentlik faoliyati ijobiy baholandi.

In accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan No. LRU-562 “On guarantees with respect to equal rights and opportunities for women and men”, state bodies provide for the creation of advisory councils on ensuring equal rights and opportunities for women and men.
In order to ensure the implementation of this law, the Advisory Council on Gender Equality has been established under the Agency for Space Research and Technology under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan and is functioning effectively.
On May 19 of this year, the 2nd Working Group under the Committee of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan on Women and Gender Equality studied the activities of this Advisory Council, established in the Uzbekcosmos agency.
During the study, the activities of the Advisory Council on ensuring equal rights and opportunities for women and men in a state body, ensuring equal rights and opportunities for women and men, the availability, systematic collection and analysis of statistical data and information on gender were considered. Based on the monitoring results, the Agency's activities were assessed positively.