Oʻzbekiston Respublikasining O‘RQ-562-sonli “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari toʻgʻrisida”gi Qonuniga muvofiq davlat organlarida xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni taʼminlash masalalari boʻyicha maslahat kengashlarini tuzish belgilangan.
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi ham mazkur Qonun ijrosini ta’minlash maqsadida gender tenglik boʻyicha maslahat kengashi tuzilib, samarali faoliyat yuritmoqda.
Joriy yilning 19- may kuni Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qoʻmitasi huzuridagi 2-ishchi guruh tomonidan “O‘zbekkosmos” agentligida tashkil etilgan mazkur maslahat kengashi faoliyati oʻrganib chiqildi.
Oʻrganish davomida davlat organida xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni taʼminlash masalalari boʻyicha maslahat kengashi faoliyati yoʻlga qoʻyilgani, xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq va imkoniyatlarning taʼminlanishi, gender bo‘yicha statistik maʼlumotlar va axborotlarning mavjudligi, muntazam ravishda ularni yigʻish hamda tahlil qilish yoʻlga qoʻyilgani koʻrib chiqildi. Kuzatuv natijasi bo’yicha agentlik faoliyati ijobiy baholandi.

В соответствии с Законом Республики Узбекистан №ЗРУ-562 «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин» в государственных органах предусмотрено создание консультативных советов по вопросам обеспечения равных прав и возможностей для женщин и мужчин.
В целях обеспечения исполнения данного закона при Агентстве космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан создан и эффективно функционирует Консультативный совет по гендерному равенству.
19 мая текущего года 2-й Рабочей группой при Комитете Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам женщин и гендерного равенства была изучена деятельность данного Консультативного совета, созданного в агентстве «Узбеккосмос».
В ходе изучения рассмотрена деятельность Консультативного совета по вопросам обеспечения равных прав и возможностей для женщин и мужчин в государственном органе, обеспечение равных прав и возможностей для женщин и мужчин, наличие, систематический сбор и анализ статистических данных и информации по гендеру. По результатам наблюдения деятельность Агентства была оценена положительно.