2021-yil noyabr oyida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan “Yashil makon” umummilliy loyihasi yo‘lga qo‘yilgan.
Ushbu loyiha doirasida yurtimizda bugungi kunda qator amaliy ishlar olib borilmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi jamoasi ham “Yashil makon” umummilliy loyihasiga o‘z hissasini qo‘shdi.
Xususan, Toshkent viloyati Parkent tumanida joylashgan “Nevich sinov-tajriba bazasi” hududida ko‘chat ekish tadbiri o‘tkazildi.

В ноябре 2021 года в Республике, по инициативе Президента страны Шавката Мирзиёева, был запущен общенациональный проект «Яшил макон».
В рамках данного проекта в стране осуществляются широкомасштабные работы. Коллектив Агентства космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан также вносит свой вклад в реализацию проекта «Яшил макон».
В частности, на территории Испытательной базы Невич, расположенной в Паркентском районе Ташкентской области, проведена посадка саженцев.