Joriy yilning 15-mart kuni Toshkent shahridagi Yodju texnika institutida “YTIT Job Fair – 2022” bosh ish o‘rinlari yarmarkasi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda 30 ga yaqin yirik mahalliy kompaniyalar va davlat boshqaruvi organlari mutaxassislari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi vakillari ham unda ishtirok etib, yarmarkaga tashrif buyurgan yoshlar uchun Agentlikda amaliyot o‘tash imkoni mavjudligini aytishdi. Xususan, Agentlik vakillari yosh ish izlovchilar bilan muloqot jarayonida O‘zbekkosmos agentligi faoliyatining asosiy yo‘nalishlari to‘g‘risida gapirib berdilar.
Yarmarkaning bir ish kunida O‘zbekkosmos agentligi stendiga yuzdan ortiq kishi tashrif buyurdi. 20 yaqin talabalar o‘z ma’lumotnomalarini qoldirdilar. Hozirda ushbu ma’lumotnomalar agentlik tomonidan ko‘rib chiqilmoqda.
- Ta’kidlash joizki, kadrlar yetishmovchiligi har qanday sohadagi asosiy muammodir va bugungi kunda kosmik faoliyat sohasida ham ushbu muammo kuzatilmoqda. Shu sababdan, biz kadrlar masalasiga alohida e’tibor qaratmoqdamiz va bunda asosiy urg‘u yosh mutaxassislarga qaratilgan, - deydi Xalqaro hamkorlikni muvofiqlashtirish boshqarmasi boshlig‘i Ismoil Rasulov. - Shu bilan birga, biz gender tenglik masalasini ham e’tiborsiz qoldirmadik va mamlakatimizning ijtimoiy-iqtisodiy hayotida ayollarning rolini kuchaytirishga o‘z hissamizni qo‘shish maqsadida ularning o‘qishi, tajriba almashishi, kasbiy rivojlanishi va o‘sishiga imkoniyatlar yaratmoqdamiz.

15 марта текущего года в Техническом институте Ёджу в г. Ташкенте прошла ярмарка вакансий «YTIT Job Fair – 2022». В мероприятии приняли участие специалисты порядка 30 крупных компаний и органов государственного управления страны, работающих в сфере туризма, строительства, IT, банковского дела, сотовой связи и т.д.
Агентство космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан также стало участником ярмарки вакансий и представило возможность прохождения стажировки для молодых людей, посетивших ярмарку. В частности, представители Агентства «Узбеккосмос» провели ряд собеседований, приняли резюме и рассказали молодым соискателям о направлениях деятельности Агентства.
За один день работы ярмарки стенд Агентства посетило более сотни человек. Около 20 студентов оставили свои резюме, которые на данный момент рассматриваются.
- Следует отметить, что нехватка кадров является основной проблемой во многих сферах, и сегодня в сфере космической деятельности данная проблема также наблюдается. По этой причине мы уделяем особое внимание кадровым вопросам, и основной акцент в этом делается на молодых специалистах, - говорит начальник Управления координации международного сотрудничества Исмоил Расулов. - В то же время мы не обошли вниманием вопрос гендерного равенства. В целях внесения своего вклада в усиление роли женщин в социально-экономической жизни нашей страны создаем возможности для их обучения, обмена опытом, профессионального развития и роста.