Joriy yilning 9-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligida Qishloq xo‘jaligi vazirligi faoliyatiga kosmik texnologiyalar va kosmik monitoring tizimini joriy etish bo‘yicha o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Hujjatlarga “O‘zbekkosmos” agentligi Bosh direktori Shuhrat Kadirov hamda O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi vazirining o‘rinbosari Qahramon Yuldashev tomonidan imzo chekildi.
Tomonlar hamkorligi doirasida:
- Qishloq xo‘jaligi vazirligi faoliyatiga kosmik texnologiyalar va kosmik monitoring tizimini joriy etish bilan bog‘liq loyihalarni amalga oshirish;
- Qishloq xo‘jaligi vazirligiga yuklatilgan vazifalar ijrosi samaradorligini oshirish maqsadida kosmik suratlar bilan taʼminlash;
- Respublikaning bir viloyat yoki tuman kesimida qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlar va ekin maydonlarida kosmik monitoring tizimini joriy etish kabi vazifalar ko‘zda tutilgan.

9 марта текущего года в Агентстве космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан состоялась церемония подписания соглашения о взаимном сотрудничестве по внедрению космических технологий и системы космического мониторинга в деятельность Министерства сельского хозяйства.
Документы были подписаны Генеральным директором Агентства “Узбеккосмос” Шухратом Кадировым и заместителем министра сельского хозяйства Республики Узбекистан Кахрамоном Юлдашевым.
В рамках сотрудничества сторон предусмотрено:
- Реализация проектов, связанных с внедрением космических технологий и системы космического мониторинга в деятельность Министерства сельского хозяйства;
- Обеспечение космическими снимками в целях повышения эффективности выполнения задач, возложенных на Министерство сельского хозяйства;
- Внедрение системы космического мониторинга на сельскохозяйственных землях и посевных площадях в разрезе одной области или района республики.
По итогам мероприятия была достигнута договоренность по подготовке плана мероприятий по организации семинаров, реализации совместных проектов и других задач.