2021- yil 28- dekabr kuni Oʻzbekkosmos agentligi va Favqulodda vaziyatlar vazirligi vakillari oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda tabiiy va texnogen xususiyatga ega favqulodda vaziyatlarni oldini olish va oqibatlarini bartaraf etish sohasida kosmik va geoaxborot texnologiyalaridan foydalanish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv soʻnggida Oʻzbekkosmos agentligi va Favqulodda vaziyatlar vazirligi oʻrtasida turli xil favqulodda vaziyatlarda aholi va mamlakatimiz xavsizligini taʼminlash maqsadida aloqalarni mustahkamlash borasida ikki tomonlama oʻzaro hamkorlik toʻgʻrisidagi Bitim imzolandi hamda uni amalga oshirish boʻyicha chora-tadbirlar rejasi tasdiqlandi.

On December 28, 2021, a meeting was held between representatives of the Uzbekkosmos Agency and the Ministry of Emergency Situations.
The meeting discussed the use of space and geoinformation technologies in the field of prevention and elimination of the consequences of natural and man-made emergencies.
Following the meeting, an agreement was signed between the Uzbekkosmos Agency and the Ministry of Emergency Situations on bilateral cooperation to strengthen ties in order to ensure the safety of the population and the country in various emergency situations, and an action plan for its implementation was approved.