2021- yil 28- dekabr kuni Oʻzbekkosmos agentligi va Favqulodda vaziyatlar vazirligi vakillari oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda tabiiy va texnogen xususiyatga ega favqulodda vaziyatlarni oldini olish va oqibatlarini bartaraf etish sohasida kosmik va geoaxborot texnologiyalaridan foydalanish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv soʻnggida Oʻzbekkosmos agentligi va Favqulodda vaziyatlar vazirligi oʻrtasida turli xil favqulodda vaziyatlarda aholi va mamlakatimiz xavsizligini taʼminlash maqsadida aloqalarni mustahkamlash borasida ikki tomonlama oʻzaro hamkorlik toʻgʻrisidagi Bitim imzolandi hamda uni amalga oshirish boʻyicha chora-tadbirlar rejasi tasdiqlandi.

28 декабря 2021 года состоялась встреча представителей Агентства Узбеккосмос и Министерства по чрезвычайным ситуациям.
На встрече обсуждались вопросы использования космических и геоинформационных технологий в сфере предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
По итогам встречи между агентством Узбеккосмос и Министерством по чрезвычайным ситуациям было подписано соглашение о двустороннем сотрудничестве по укреплению связей в целях обеспечения безопасности населения и страны в различных чрезвычайных ситуациях и утвержден план мероприятий по его реализации.