Joriy yilning 21- dekabr kuni “O'zbekkosmos” agentligi vakillari Ozarbayjon kosmik agentligining Sunʼiy yo‘ldoshni yerdan boshqarish bosh markaziga tashrif buyurishdi. Tashrif doirasida markazning faoliyati bilan yaqindan tanishildi, shu jumladan, sunʼiy yo‘ldoshlarning boshqaruv tizimi, yerusti kosmik infratuzilmasi, kosmik apparatlardan qabul qilingan maʼlumotlarni qayta ishlash xizmati faoliyati bilan tanishildi.
Shuningdek, O‘zbekiston hamda Ozarbayjon kosmik soha vakillari o‘rtasida ikki tomonlama uchrashuv tashkillashtirildi. Uchrashuv davomida hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi, jumladan, 2022- yilda O'zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi sohasida kosmik texnologiyalarni qo'llagan holda birgalikda sinov loyihasini amalga oshirish, kadrlar tayyorlash tizimini o‘rganish masalalari yuzasidan kelishuvga erishildi.

21 декабря текущего года представители агентства “Узбеккосмос” посетили главный центр Наземного управления спутниками Космического агентства Азербайджана. В рамках визита состоялось ознакомление с деятельностью центра, в том числе с системой управления спутниками, наземной космической инфраструктурой, службой обработки данных, полученных с космических аппаратов.
Также была организована двусторонняя встреча представителей космической сферы Узбекистана и Азербайджана. В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего расширения сотрудничества, в том числе достигнута договоренность о реализации совместного пилотного проекта с применением космических технологий в сфере сельского хозяйства Республики Узбекистан в 2022 году, а также изучении системы подготовки кадров.