Joriy yilning 20- dekabr kuni Ozarbayjon poytaxti Bakuda turkiyzabon davlatlarning kosmik agentliklar va tegishli idoralarning birinchi uchrashuvi bo'lib o'tdi. Uchrashuvda O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi vakillari ham ishtirok etdi. Agentlik vakillari "O'zbekkosmos" agentligining faoliyati va kelgusidagi rejalari haqida taqdimot qildilar. Shuningdek, "O'zbekkosmos" agentligi tomonidan "Turkiyzabon davlatlar tashkilotining sakkizinchi sammiti deklaratsiyasi" hamda "Turk dunyosi ko’rinishi – 2040" loyihasi doirasida bayon etilgan yo'nalishlar asosida kosmos sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash va rivojlantirish bo'yicha takliflar bildirildi. O'z navbatida, uchrashuv ishtirokchilari tomonidan quyidagi takliflar qo'llab-quvvatlandi:
- kelajakdagi hamkorlikni muvofiqlashtirish uchun kosmik standartlarni ishlab chiqish masalasini o'rganish;
-a'zo davlatlar o’rtasida sun'iy yo'ldosh ma'lumotlaridan o’zaro foydalanish;
- suv resurslarini boshqarish, tabiiy ofatlar monitoringi, ekologiya, qishloq xo'jaligi va boshqa sohalarda tajriba almashish;
- aerokosmik tadqiqotlar va rivojlanish sohasida salohiyatni oshirish va tajriba almashish dasturlarini qo'llab-quvvatlash.

20 декабря в столице Азербайджана - Баку состоялась первая встреча космических агентств и соответствующих ведомств Организации Тюркоязычных Государств. На встрече также участвовали представители Агентства космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан. Представители агентства выступили с презентацией, в частности рассказали о вкладе Узбекистана в изучении и освоении космоса, также ознакомив участников встречи с деятельностью и планами на будущее агентства «Узбеккосмос». Помимо этого, агентством «Узбеккосмос» были озвучены предложения по укреплению и развитию сотрудничества в области космоса в рамках Организации тюркоязычных государств на основе направлений, изложенных в «Декларации восьмого саммита Организации тюркских государств» и «Видение тюркского мира - 2040». В свою очередь, все остальные участники встречи поддержали предложения, в частности:
- изучение вопроса разработки космических стандартов для координации будущего сотрудничества;
- совместное использование спутниковых данных из ресурсов государств-членов;
- обмен опытом в различных приминениях, таких как управление водными ресурсами, мониторинг стихийных бедствий, экология, сельское хозяйство и другие;
- содействие программам наращивания потенциала и обмена опытом в области аэрокосмических исследований и разработок.