Joriy yilning 2- noyabr kuni davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev raisligida aholini uy-joy bilan ta’minlash hamda yashil maydonlarni kengaytirish chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazilgan edi.
Unda “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari doirasida mamlakatimiz bo‘ylab yiliga 200 million tup daraxt va buta ko‘chatlarini ekish borasida vazifalar belgilandi.
Aynan shu orqali shaharlardagi yashil hududlarni hozirgi 8 foizdan 30 foizga oshirish rejalashtirilganligi, ushbu keng ko‘lamli loyihaga barcha birdek hissa qo‘shishi lozimligi ta’kidlandi.
Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi tomonidan “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida amaliy ishlar izchil tashkil qilinmoqda.

On November 2 this year, chaired by the Head of our state Shavkat Mirziyoyev, a video conference was held to discuss measures to provide the population with housing and expand green areas.
Within the framework of measures for the implementation of the national project "Green Zone", tasks have been identified to plant 200 million seedlings of trees and shrubs per year throughout the country.
It was emphasized that it is thanks to this that it is planned to increase the area of green areas in cities from the current 8 to 30 percent, which should make a single contribution to this large-scale project.
In order to ensure the execution of these instructions, the Agency for Space Research and Technologies consistently organizes practical work within the framework of the national project "Green Zone".
In particular, in November-December of this year, the agency's team took an active part in the process of creating "Green Zones" in specially designated areas in the Chilanzar district of the capital.