“O'zbekkosmos” agentligi kosmik sohada kadrlarni tayyorlash bo’yicha Moskva aviatsiya instituti (Milliy tadqiqot universiteti) hamda Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligi ishlari bo'yicha Federal agentlik, chet elda yashayotgan vatandoshlarimiz va Xalqaro gumanitar hamkorlik (“Россотрудничество”) ko'magida O'zbekistonlik abituriyentlar uchun kosmik sohadagi yo'nalishlar bo'yicha magistraturaga kvotalar ajratish masalasi ishlab chiqilmoqda.
Abituriyentlarni tanlash mamlakatimizning 4 ta universitetlarida o'tkazildi:
1. Turin politexnika universiteti;
2. Toshkent davlat transport universiteti;
3. Toshkent axborot texnologiyalari universiteti;
4. Yodju Texnika instituti.
Tanlov 26- oktabrdan 8- noyabrgacha davom etdi. Arizachilar soni 78 kishi bo'lib, ulardan 15tasi tanlovdan muvaffaqiyatli o‘tdi.
2021- yil 9- noyabr kuni “O‘zbekkosmos” agentligi vakili Muxamedov Javohir, Moskva aviatsiya instituti (MAI) vakili Tatyana Yegay va “Россотрудничества” vakili Tatyana Kolokolovalar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tatyana Yegay bo‘lajak magistrantlarni MAIning tuzilmasi va yo‘nalishlari bilan tanishtirdi. Tatyana Kolokolova MAIga kvota bo'yicha qabul qilish imkoniyatlari va hujjatlarni taqdim etish haqida batafsil ma'lumot berdi. Javohir Muxamedov Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi bilan kelgusida ishga joylashish va hamkorlik qilish bilan bog'liq keng imkoniyatlar yaratilayotganligi haqida ma’ruza qildi.

Агентства «Узбеккосмос» прилагает усилие по подготовке кадров для достижения высоких целей в космической отрасли, связи с чем при соотрудничестве с Московским авиационном институтом (Национальный исследовательский университет) при поддержке Федерального агентства по делам Содружества Независимых Государств, соотечественников, проживающих за рубежом, и по международному гуманитарному сотрудничеству (Россотрудничество) прорабатывается вопрос выделения квотных мест в магистратуру по направлениям в космической отрасли для абитуриентов из Узбекистана.
Отбор абитуриентов проводился в 4 университетах страны:
Технический институт Ёджу.
Отбор проводился с 26 октября до 8 ноября. Количество заявителей составило 78 человек, из них было отобрано 15 человек.
9 ноября 2021 года прошла встреча абитуриентов с представителями Агентства «Узбеккосмос» Мухамедов Жавохир, Московского авиационного института (МАИ) Татьяной Егай и Россотрудничества в Узбекистане Татьяной Колоколовой.
Татьяна Егай ознакомила будущих магистрантов с структурой, направлениями МАИ. Татьяна Колоколова проинформировала о возможностях поступления в МАИ по квоте и нюансах подачи документов. Мухамедов Жавохир рассказал о широких возможностях, связанные с дальнейшем трудоустройством и сотрудничестве с Агентством космических исследований и технологий Узбекистана.