“O'zbekkosmos” agentligi kosmik sohada kadrlarni tayyorlash bo’yicha Moskva aviatsiya instituti (Milliy tadqiqot universiteti) hamda Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligi ishlari bo'yicha Federal agentlik, chet elda yashayotgan vatandoshlarimiz va Xalqaro gumanitar hamkorlik (“Россотрудничество”) ko'magida O'zbekistonlik abituriyentlar uchun kosmik sohadagi yo'nalishlar bo'yicha magistraturaga kvotalar ajratish masalasi ishlab chiqilmoqda.
Abituriyentlarni tanlash mamlakatimizning 4 ta universitetlarida o'tkazildi:
1. Turin politexnika universiteti;
2. Toshkent davlat transport universiteti;
3. Toshkent axborot texnologiyalari universiteti;
4. Yodju Texnika instituti.
Tanlov 26- oktabrdan 8- noyabrgacha davom etdi. Arizachilar soni 78 kishi bo'lib, ulardan 15tasi tanlovdan muvaffaqiyatli o‘tdi.
2021- yil 9- noyabr kuni “O‘zbekkosmos” agentligi vakili Muxamedov Javohir, Moskva aviatsiya instituti (MAI) vakili Tatyana Yegay va “Россотрудничества” vakili Tatyana Kolokolovalar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tatyana Yegay bo‘lajak magistrantlarni MAIning tuzilmasi va yo‘nalishlari bilan tanishtirdi. Tatyana Kolokolova MAIga kvota bo'yicha qabul qilish imkoniyatlari va hujjatlarni taqdim etish haqida batafsil ma'lumot berdi. Javohir Muxamedov Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi bilan kelgusida ishga joylashish va hamkorlik qilish bilan bog'liq keng imkoniyatlar yaratilayotganligi haqida ma’ruza qildi.

The Uzbekkosmos Agency is making efforts to train personnel to achieve high goals in the space industry, in connection with which, in cooperation with the Moscow Aviation Institute (National Research University) with the support of the Federal Agency for the Commonwealth of Independent States, compatriots living abroad, and international humanitarian cooperation (Rossotrudnichestvo), the issue of allocating quota places for a magistracy in the space industry for applicants from Uzbekistan is being worked out.
The selection of applicants was carried out in 4 universities of the country:
1. Turin Polytechnic University;
2. Tashkent State Transport University;
3. Tashkent University of Information Technologies;
4. Yeoju Institute of Technology.
The selection was carried out from October 26 to November 8. The number of applicants was 78, of whom 15 were selected.
On November 9, 2021, applicants met with representatives of the Uzbekkosmos Agency Mukhamedov Javokhir, the Moscow Aviation Institute (MAI) Tatyana Egai and Rossotrudnichestvo in Uzbekistan Tatyana Kolokolova.
Tatyana Egai acquainted future undergraduates with the structure, directions of MAI. Tatyana Kolokolova informed about the possibilities of admission to the MAI on a quota and the nuances of submitting documents. Mukhamedov Zhavokhir spoke about the wide opportunities associated with further employment and cooperation with the Agency for Space Research and Technologies of Uzbekistan.