Joriy yilning 7- oktabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligida qishloq xoʻjaligi sohasini raqamlashtirish boʻyicha amalga oshirilayotgan loyixalar holati muhokama etildi.
Unda Oʻzbekiston Respublikasi bosh vazirining maslahatchisi — IT-texnologiyalar, telekommunikatsiyalar va innovatsion faoliyatni rivojlantirish masalalari departamenti boshligʻi Umarov Olimjon Muxamadjanovich, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, shuningdek, Qishloq xoʻjaligi vazirligi masʼul rahbar va xodimlari ishtirok etishdi.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi direktori Kadirov Shuxrat Munavvarovich ham ishtirok etdi.
Uchrashuvda qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat xavfsizligi sohalarida, xususan, qishloq hoʻjalik maydonlarini nazorat qilish va rejalashtirish, hosildorlik holatini masofadan turib kuzatishda zamonaviy axborot tizimlari va dasturiy taʼminotlardan foydalanishni joriy etish alohida taʼkidlandi.
Uchrashuv yakunida soha rivojida oʻzaro hamkorlikni rivojlantirish va qoʻshma loyihalarni amalga oshirishga kelishib olindi.

7 октября текущего года в Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан состоялось обсуждение состояния реализуемых проектов по цифровизации сельскохозяйственной сферы.
В нем приняли участие Советник премьер-министра Республики Узбекистан – начальник Департамента по вопросам развития IT-технологий, телекоммуникаций и инновационной деятельности Умаров Олимжон Мухамаджанович, ответственные руководители и сотрудники Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, а также Министерства сельского хозяйства.
В мероприятии принял участие директор Агентства космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан Кадиров Шухрат Мунавварович.
На встрече было особо отмечено внедрение современных информационных систем и программного обеспечения в области сельского хозяйства и продовольственной безопасности, в частности, для контроля и планирования сельскохозяйственных площадей, дистанционного мониторинга состояния урожайности.
По итогам встречи достигнута договоренность о развитии взаимовыгодного сотрудничества и реализации совместных проектов в данном направлении.